Rookie Couponing…Try #2

2013-01-30_15-52-31_957

So I “tried” couponing again today.

Not REALLY HARDCORE or anything since I only took in one physical coupon that was for $0.30 but I still gave it my best try…

2013-01-30_14-41-15_676

First I got a $10 coupon (for spending so much money). #CouponFail

For anyone who lives near a Safeway, they are doing a promotion where if you spend $75 you get a $10 coupon for next time!

2013-01-30_14-41-25_943

And then I got a $2 coupon for any two Splenda products.

Hey, at least it’s more than 30 cents.

And for the record, no I do not use Splenda, Mark does.

2013-01-30_14-42-25_113Mark likes to take Cashews to work but they are SO EXPENSIVE in Hawaii but I got a steal on these!

Normally they are $20.39 but the store was having a sale where they were $2.40 off so $17.99, BUT I had a Safeway eCoupon (which you can also get by checking our their website. Safeway.com and registering for an account. All you need to do is add the eCoupon to your account and it automatically deducts the coupon once you scan your club card or type in your phone number while in the checkout line). SO I got an additional $3.00 off these bad boys making them only $14.99. (Which is still a ridiculous price for Cashews, if you ask me).

1. Register at Safeway.com.
2. Click on “just for U”.
3. Click on “Coupon Center”.
4. Go through the list and add what you want (you might as well add everything since it doesn’t hurt).
And they’ll be ready to use without any unnecessary hassle!

Easy right?

2013-01-30_14-42-56_685

Bought another Land O Lakes Unsalted Butter. I used the coupon that you see on there (that I got last time) to get 30 cents off my purchase. I usually buy Salted butter but I’ve been cooking a lot and it’s better most times to use unsalted so I’ve been getting in the habit of just buying unsalted butter, just in case I need it to bake cookies or what have you.

2013-01-30_14-43-21_103

These were on sale for buy one get one free!

Who DOESN’T like breakfast sausages??

So normally for two of these boxes it would be $11.98 but I only paid $5.99! Score! We’re eating good tonight! Hahahaha. I kid.

2013-01-30_14-44-06_246

And how much do you think I paid for this box of 200 Splenda packets? Originally it’s $12.99 but they were $4.00 off so I only paid $8.99 for them.

Although if you think about it, I could have just taken multiple trips to a nearby coffee shop and just lined my pocket with Splenda but who am I kidding? I’m not Chinese.

I’m just joking people. Other Asian people do it too…don’t worry.

2013-01-30_14-44-27_549

Mark also likes these Builders Protein Bars but they’re usually pretty pricey.

(Yes, they can be cheaper at Walmart but sometimes I just don’t want to deal with the hassle of what is Honolulu Walmart).

The peanut butter ones are originally $10.39 and the chocolate mint ones are $10.19. Why the peanut butter costs more than the mint, I have no idea.

But I got them both at $7.99 a box (which is pretty good since they usually sell for like $2/a piece).

2013-01-30_14-45-10_506

The Flipz White Fudge Pretzels were also buy one get one free!

Cha-ching!

Seriously, score of the day! (Well this and the breakfast sausages…what? They’re good!)

So normally they would both be $9.58 but I only paid $4.79 for both.

These things are addicting!

I have stopped buying things that I could make at home but I don’t think I could make these as fast as I could eat them.

Good thing I’ve been hitting the gym lately.

And I bought a few other things with minor savings but I didn’t think they were worth the post.

2013-01-30_14-45-20_119

I also got some Cream of Tartar so I could make some Snickerdoodle cookies this week. It was on sale but it wasn’t.

Let me explain.

All the spices were Buy 2 Get 1 Free but spices are so expensive and I didn’t think I needed another one…

Although thinking about it, I’m kicking myself right now because I could have bought some more Cinnamon (which I use more than anything else) and then gotten some Thyme for free…

But no matter now! What’s done is done!

There will be more sales!

2013-01-30_14-45-35_785

And the last thing I didn’t buy because it was on sale.

(Although it also happened to be on sale).

Mark loves Sweethearts (even though I think they are the most horrid thing since black licorice) and when we tried to get a bag in Minnesota they weren’t the ones that he liked so we ended up chucking most of it (which was fine by me). So when I saw these at the market I thought, why not? Plus it’s almost Valentine’s Day and I’m sure he would like these in his little lunch bag. (Although he might just leave them at home and devour at a later time).

For all three the regular price was $1.77 but I got $0.27 off so I paid $1.50 for all three which is about 50 cents a piece which is pretty good.

Spent more money than I had intended but I got some good deals out of it so I’m a happy camper.

Yay! Hope you enjoyed the post!

Advertisements
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: